fbpx

Топ 10 генерални совети за добро ментално здравје

Важен дел за одржување на форма и физичко здравје е да се грижите за сопственото ментално здравје. Постојат многу работи што можете да ги направите за да се одржувате во добро ментално здравје. Во продолжение неколку кратки и практични совети.

Спијте доволно

Спиењето е навистина важно за нашето физичко и ментално здравје. Спиењето помага да се регулираат хемикалиите во нашиот мозок што пренесуваат информации. Овие хемикалии се важни во управувањето со нашите расположенија и емоции. Ако не спиеме доволно, може да почнеме да се чувствуваме депресивно или вознемирено.

Фондацијата за спиење дава совети како да спиете добро и како да ги надминете проблемите со спиењето.

Хранете се добро

Јадењето добро и здраво не е важно само за нашите тела, туку е важно и за нашите умови. Одредени недостатоци на минерали, како што се недостаток на железо и витамин Б12, можат да ни дадат лошо расположение. Обидете се да јадете балансирана исхрана. Ако откриете дека сте често сте вознемирена личност, треба да се обидете да го ограничите или отстраните кофеинот бидејќи тоа може да направи да се чувствувате нервозни и вознемирени.

Избегнувајте алкохол, пушење и дрога

Пиењето и пушењето не се работи што секогаш ги поврзуваме со симптоми на повлекување, но тие можат да предизвикаат некои кои влијаат на вашето ментално здравје. Кога сте испиле неколку пијалоци, следниот ден може да се чувствувате повеќе депресивно и вознемирено, и може да биде потешко да се концентрирате. Прекумерното пиење долго време може да предизвика недостаток на тиамин. Тиаминот е важен за нашата мозочна функција и недостаток може да доведе до тешки проблеми со меморијата, проблеми со моторот (координација), конфузија и проблеми со очите. Ако пушите, помеѓу цигарите вашето тело и мозок се повлекуваат, што ве прави раздразливи и вознемирени.

Други дроги или тешки лекови често ќе ве остават во повлекување и често може да предизвикаат многу лошо расположение и вознемиреност. Потешките ефекти на лековите и дрогите вклучуваат параноја и заблуди. Постојат некои истражувања кои сугерираат дека употребата на дрога е поврзана со развој на ментални нарушувања како шизофренија.

Не бегајте од сончевата светлина

Сончевата светлина е одличен извор на витамин Д. Витаминот Д е навистина важен витамин за нашите тела и нашиот мозок. Тоа им помага на нашите мозоци да ослободуваат хемикалии кои го подобруваат нашето расположение, како ендорфин и серотонин. Обидете се да излезете на сонце кога можете, но погрижете се да ги чувате кожата и очите безбедни. Сончева светлина од 30 минути до два часа дневно е идеална. Во текот на зимата, некои луѓе стануваат депресивни затоа што не добиваат доволно сончева светлина – ова е познато како сезонско афективно нарушување. Некои луѓе сметаат дека користењето специјална светилка за светлосна терапија помага да се ублажат симптомите.

Менаџирајте го стресот

Стресот често е неизбежен, но знаењето што го предизвикува вашиот стрес и знаењето како да се справите е клучно за одржување добро ментално здравје. Обидете се да управувате со вашите одговорности и грижи со тоа што ќе направите список или распоред кога ќе можете да го решите секое прашање. Често, ако ги разложите вашите грижи и стресови и ги запишете, сфаќате дека тие можат да се менаџираат. Обидете се да избегнете да ја закопате главата во песок и да се справите со проблемите со кои се соочувате. Ако откриете дека имате проблеми со спиењето или се будите размислувајќи за сите работи што ви прават стрес, запишете ги и уверете се дека можете да се справите со нив наутро.

Активност и вежбање

Активноста и вежбањето се од суштинско значење за одржување на добро ментално здравје. Да се биде активен не само што ви дава чувство на достигнување, туку ги зајакнува хемикалиите во вашиот мозок кои помагаат да се расположите. Вежбањето може да помогне во елиминирање на лошото расположение, вознемиреност, стрес и чувство на умор и мрзеливост. Тоа е исто така поврзано со живеење подолг живот.

Не треба да трчате маратон или да играте 90 минути фудбал; кратка прошетка или некоја друга нежна активност може да биде од голема корист.

Направете нешто во кое уживате

Обидете се да одвоите време да ги правите забавните работи во кои уживате. Ако ви се допаѓа да шетате, да сликате или одредена ТВ – емисија, обидете се да одвоите време за да уживате. Ако не трошиме време правејќи работи во кои уживаме, може да станеме раздразливи и несреќни.

Поврзете се со другите и бидете друштвени

Направете напор да одржувате добри односи и разговарајте со луѓето секогаш кога ќе ви се укаже шанса. Имањето пријатели е важно не само за вашата самодоверба, туку и за обезбедување поддршка кога не се чувствувате премногу добро. Истражувањето откри дека разговорот со другите само десет минути може да ја подобри меморијата!

Правете работи за другите

Помагањето на другите не е добро само за луѓето на кои им помагате; добро е и за вас. Помагањето на некого може да помогне во вашата самодоверба и да направи да се чувствувате добро за вашето место во светот. Чувството како да сте дел од заедница е навистина важен дел од вашето ментално здравје. Може да се обидете да волонтирате за локална добротворна организација или само да бидете добри соседи.

Побарајте помош

Еден од најважните начини да се одржите ментално здрави е да препознаете кога не се чувствувате добро и да знаете кога да побарате помош. Нема срам да побарате поддршка од некого ако се чувствувате лошо или под стрес. Секој поминува низ периодо каде што не се чувствува како што треба. Може да се обидете да разговарате со вашите пријатели или семејство, или ако мислите дека вашето ментално здравје е загрозено, преземете ја апликацијата на Разговор.мк и контактирајте лиценциран психолог.