fbpx

Грижата за себе во 9 активности

Грижата за себе е нешто што можете да го практикувате секој ден. Може да му помогне на вашиот личен раст и патот кон емоционалното здравје. Овие активности можат да бидат едноставни како прошетка или јадење омилена храна за ручек. Сепак, понекогаш тоа може да изгледа тешко. Добрата вест е дека постојат многу различни начини да се грижите за себе. Не мора да гледате на тоа како застрашувачки или исцрпувачки чин, всушност, грижата за себе не е толку комплицирана како што си замислувате. Потребна е една мала промена за да се направи масовна промена во животот на една личност. Продолжете да читате за овие дневни вежби и совети за грижата за себе и откријте кои одговараат за вас.

Подарете подарок

Можеби звучи контраинуитивно, но дарувањето може да биде форма на грижа за себе. Можете да им подарите нешто на другите, или да си дадете подарок на себе! Само-грижата не е ограничена на еден вид активност. Може да вклучува дарување подароци. Животот не е сè во работењето за да заработите пари. Понекогаш мора да се свртиме и кон себе. Еден од најдобрите совети за грижа за себе е да бидете добри кон себе. Можете исто така да подарите подарок на некој близок. Можеби сте размислувале за некој стар пријател и допрва треба да контактирате. Одвојте малку време и напишете им писмо. Има нешто посебно во ракописна белешка. Нашето општество е насочено кон електронски комуникации, како што се е-пошта и СМС-пораки. Уметноста на ракописното писмо е изгубена. Одличен подарок што некому можете да му дадете е убаво писмо или картичка по пошта! Дарувањето подароци може да направи да се чувствувате добро.

Излезете на прошетка

Едно нешто што можете да го вклучите во вашата рутина за грижа за себе е прошетка. Некои луѓе сакаат да вежбаат, а други имаат проблеми со движењето на нивното тело. Прошетките се терапевтски бидејќи не се екстремна форма на физичка активност, но ги ресетираат вашиот ум и тело. Прошетката е релативно лесна да се вметне во дневна рутина за грижа за себе. Може да одите до или од работа или да прошетате откако работниот ден ќе заврши. Пешачењето е одлична форма на вежба која е одлична за вознемиреност и може да го намали крвниот притисок. Ако имате деца, можете да ги извадите на кратка прошетка за да добиете свеж воздух. Прошетките имаат за цел да бидат пријатни и не стресни искуства. Всушност, ако се чувствувате под стрес, одењето на прошетка може да ви помогне да се ослободите од него.

Вежбајте

Една популарна форма на грижа за себе е вежбањето. Редовната физичка активност може да го подобри вашиот личен раст. Без разлика дали одите во теретана или правите физичка активност дома, тоа е нешто што можете да го вметнете во вашата рутина за секојдневна грижа за себе. Добра идеја е да се вклучите во различни форми на вежбање секој ден. Правење различна форма на вежби секој ден може да направи да се чувствувате добро со себе. Вие се грижите за вашата физичка и ментална благосостојба. Познато е дека вежбањето го намалува стресот и го намалува крвниот притисок кај една личност. Постојат многу различни здравствени придобивки од физичката активност, и кога ќе се занимавате со долгорочно вежбање, ќе ги добиете придобивките.

Пишувајте во дневник секое утро

Некои луѓе сакаат да го нарекуваат „утрински страници“. Кога ќе се разбудите наутро, напишете страница или две од она што го мислите во дневник. Може да излезете од мислите за тој ден и да ослободите каква било вознемиреност. Понекогаш сме толку преокупирани со брзање низ утринската рутина што забораваме да прифатиме тивки моменти. Поставете го вашиот аларм порано отколку што треба да се разбудите. Одвојте време и запишете ги своите мисли и чувства. Ќе бидете изненадени колку се чувствувате освежени откако ги издадовте овие зборови на хартија. Грижата за себе не е само физичка активност; тоа е исто така ментално и емоционално движење.

Запишувајте ги вашите сонови

Постојат многу потсвесни мистерии откриени во нашите соништа. Чувајте тетратка покрај креветот и запишете го вашиот сон следниот ден. Ако го направите ова веднаш откако ќе се разбудите, веројатно ќе се сетите на повеќе детали. Запишувањето на соништа е начин да се подобри грижата за себе. Понекогаш луѓето имаат соништа кои се повторуваат и може да биде корисно да ги снимите деталите за нив. Утешно е да се потсетите како ви лута умот во текот на вечерта. Ако одите кај терапевт, можете да го донесете вашиот дневник за соништа на сесии и да разговарате што мислите дека соништата значат. Постојат форми на терапија кои се фокусираат на толкување на сонот. Придобивките од запишување на соништата се многу, а нивното разбирање може да го подобри вашето ментално здравје.

Танцувајте сами

Ако сте имале стресен ден, вклучете музика и “истанцувајте” ги овие чувства. Да се забавувате со танцување во вашата дневна соба, кујна или спална соба може да биде многу забавно. Не мора да одите во клуб за да се ослободите. Танцувањето е одлична форма на ослободување од стрес. Тоа можете да го правите и додека сте сами. Убаво е кога слободно ќе го придвижите вашето тело и да ги испуштите вашите емоции. Танцувањето може да биде одлична форма на грижа за себе. Танцувањето може да биде одличен начин да ослободите ендорфин и да почнете да се чувствувате добро со вашето тело и ум.

Попладневна дремка

Еден начин да се справите со исцрпеноста е да издвоите време во денот за одмор. Дозволете си да дремнете. Студиите покажаа дека дремките кои траат од 15-20 минути позитивно влијаат на когнитивното функционирање на една личност. Кога спиете, дури и за кратки периоди, тоа му помага на мозокот да го зголеми фокусот. Кога ќе се разбудите од краток одмор, ќе се чувствувате подмладени и освежени. Дремките се одлична форма на грижа за себе.

Повозете се со автомобил

Возењето за задоволство може да биде одлична форма на грижа за себе. Може да истражите дел од градот што досега не сте го виделе. Ако живеете во град, може да возите до село за да добиете свеж воздух. Може да откриете ново место што можете повторно да го посетите. Многу луѓе сметаат дека возењето за релаксирање им ја чисти главата. Ако сте презаситени, возењето може да помогне. Можеби сте една од индивидуите кои сметаат дека возењето е релаксирачко. Тоа е добар начин да поминете квалитетно време со себе.

Разговарајте со терапевт

Посета на терапевт е одличен начин да се грижите за себе. Додека продолжувате да читате статии на Разговор.мк, запомнете дека сте на вистинското место да најдете добар терапевт. Нема вистинско време да започнете советување. Може да се борите со одреден ментален предизвик или можеби сакате поддршка во секојдневниот живот. Терапевтите во Разговор.мк ги разбираат различните причини зошто луѓето бараат терапија. Ако сметате дека ви е предизвик да се грижите за себе, терапевт може да ви обезбеди техники за да си помогнете.